The length of a 60 W, 240 ohms light bulb filament is 60 cm. 1) If the potential
ID: 1709530 • Letter: T
Question
The length of a 60 W, 240 ohms light bulb filament is 60 cm.1) If the potential difference across the filament is 120 W, what is the strength of the electric field inside the filament? E = V/m
2) Suppose the length of the bulb's filament were doubled without changing its diameter or the potential difference across it. What would the electric field strength be in this case? E = V/m
3) Remembering that the current in the filament is proportional to the electric field, what is the current in the filament following the doubling of its length? I = A
4) What is the resistance of the filament following the doubling of its length? R = ohms
Explanation / Answer
Given that length l=0.6m
potential difference is V=120V
hence the electric field is E=V/l
=120/0.6= 200 V/m
------------------------
if the length is doubled then the electric field is
E1=E/2=100 V/m
-------------------------
intial current is I=P/V
=60/120
=0.5A
since the current is directly preportinal to electric field current also reduces by a factor 2
that is the new current is I2=I/2=0.25A
---------------------------
since the resistance is directly preportional to the length
the new resistance is R2=2(240)=480 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.