The left ventricle of the heart accelerates blood from rest to a velocity of +26
ID: 2125764 • Letter: T
Question
The left ventricle of the heart accelerates blood from rest to a velocity of +26 cm/s.style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">
style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">color="red">color="red">style="font-family: verdana, helvetica, sans-serif; font-size: 13px; line-height: 20px; ">
Explanation / Answer
a)
aauming constant acceleration
V^2=Vo^2+2ax 0+2ax
V^2=2ax
a=V^2/2x =(26*10^-2)^2/2*(1.7*10^-2)
a=1.988 m/s^2 or 198.8 cm/s^2
b)
x=(1/2)Vt
t=2x/V =2*1.7/26
t=0.13 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.