The left ventricle of the heart accelerates blood from rest to avelocity of +24c
ID: 1663335 • Letter: T
Question
The left ventricle of the heart accelerates blood from rest to avelocity of +24cm/s.(a) If the displacement of the blood during the acceleration is+1.7 cm,determine its acceleration (in cm/s2).
1_________ cm/s2
(b) How much time does blood take to reach its final velocity?
__________ s
I don't know what equations to use for these problems. For part a,do I first have to the time it takes to get to the givendisplacement? That's how I first went about it, but couldn't findthe right numbers. Thanks
Explanation / Answer
Initial velocity u = 0 Final velocity v = 24 cm / s distance S = 1.7 cm (a). from the relation v ^ 2- u ^ 2= 2aS from this accleration a = [ v ^ 2- u ^ 2] / 2S = 169.41 cm / s ^ 2 (b). timetaken t = [ v - u ] / a = 0.14166 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.