A charge of 3 C is on the y axis at .01 m, and a second charge of 3 C is on the
ID: 1706839 • Letter: A
Question
A charge of 3 C is on the y axis at .01 m, and a second charge of 3 C is on the y axis at .01 m. Find the force on a charge of 6 C on the x axis at x = .06 m. Answer in units of N.
The value of the Coulomb constant is 8.98755 × 109 N · m2/C2.
F = K | q1 || q2 |
r2
Explanation / Answer
First find the Force due to 3 uC, and break down into x and y components, and find the distance between them (pythagorean theorem: ((.01)^2 + (.06)^2 = x^2 x = .06) F=(8.98755 x 10^9)(3 x 10^-6)(6 x 10^-6) / (.06)^2 = 44.94 N Now break into x and y components, and find angle (tan x = .01 / .06 x = 9.46 degrees) Since this is repulsive force, the x is positive and y is negative x component ==> cos 9.46 = x/44.94 x= 44.33 N y component==> sin 9.46 = y/44.94 y = -7.39 N Now find the Force of the -3 uC, which is same as other 3 uC, (44.94 N) It should also be the same angle, but it is an attractive force, so negative x component, and negative y component. (draw the diagram out if you need) x = -44.33 N y= -7.39 N Now add up all x components, =0N y components, -14.77 N So magnitude of the force is 14.77 N in direction -90 degrees from x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.