A charge of +3.49 A charge of +3.49 mu C is held fixed at the origin. A second c
ID: 2270267 • Letter: A
Question
A charge of +3.49
A charge of +3.49 mu C is held fixed at the origin. A second charge of 3.49 mu C is released from rest at the position (1.15 m, 0.470m) . If the mass of the second charge is 1.30 g, what is its speed when it moves infinitely far from the origin? m/s At what distance from the origin does the 3.49 mu C charge attain half the speed it will have at infinity? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. mExplanation / Answer
let the speed be v ...
so.. k*q^2 / r = 0.5*m*v^2
9*10^9 * 3.49^2 * 10^-12 / sqrt( 1.15^2 + 0.47^2 ) = 0.5*0.0013 * v^2
so.. v = 12.986434 m/sec <---- (a)
b)
let the distance be x ..
so.. 9*10^9 * 3.49^2 * 10^-12 * [ 1 / sqrt( 1.15^2 + 0.47^2 ) - 1/x ] = 0.5*0.0013 * (11.65119/2)^2
so.. 9*10^9 * 3.49^2 * 10^-12 * ( 1/x) = 0.082215639
so. x = 1.3333 m
so. distance from origin = 1.3333 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.