A charge of +2.60 C is at the origin and a charge of -3.80 C is on the y axis at
ID: 1529365 • Letter: A
Question
A charge of +2.60 C is at the origin and a charge of -3.80 C is on the y axis at y = 40.0 cm.
1) What is the potential at point a, which is on the x axis at x = 40.0 cm? (Express your answer to three significant figures.)
2) What is the potential difference Vb - Va when point b is at (40.0 cm, 30.0 cm)? (Express your answer to three significant figures.)
3) How much work is required to move an electron at rest from point a to rest at point b? (Express your answer to three significant figures.)
2 3 A charge of +2.60 puC is at the origin and a charge of -3.80 puC is on the y axis at y 40.0 cm. 1) What is the potential at point a, which is on the x axis at x 40.0 cm? (Express your answer to three significant figures.) kV submit You currently have 3 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 7 more submissions for this question. Your submissions -2.5 X Computed value: 2.5 Submitted Monday, February 6 at 8:10 PM Feedback: 2) What is the potential difference V Va when point b is at (40.0 cm, 30.0 cm)? (Express your answer to three significant figures.) ky submit You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 10 more submissions for this question 3) How much work is required to move an electron at rest from point a to rest at point b? (Express your answer to three significant figures.) x 10 15 J Submit You currently have 1 submissions for this question. Only 10 submission are allowed. You can make 9 more submissions for this question. Your submissions -5.457 X Computed value: -5.457 Submitted Monday, February 6 at 8:11 PM Feedback:Explanation / Answer
The potential at a will be the sum of that due to the two charges,
Va = V1 + V2
Va = kq1/r1 + k q2/r2
r2 = sqrt (40^2 + 40^2) = 56.57 cm = 0.566 m
Va = 9 x 10^9 x 10^-6 (2.6/0.4 - 3.8/0.566) = -1924.03 V
Hence, Va = 1924.03 V = 1.92 x 10^3 V = 1.92 kV
b)Vb = V1 + V2
r1 = sqrt (30^2 +40^2) = 50 cm = 0.5 m
r2 = sqrt (10^2 + 40^2) = 41.2 = 0.412 m
Vb = 9 x 10^9 x 10^-6 (2.6/0.5 - 3.8/0.412) = -3.62 x 10^4 V
Vb - Va = -36.2 x 10^3 + 1.92 x 10^3 = -34.28 x 10^3 V
Vb - Va = -34.28 kV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.