Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We drop a cube of ice into a glass of water. The mass of the cube of ice is 45.8

ID: 1705377 • Letter: W

Question

We drop a cube of ice into a glass of water. The mass of the cube of ice is 45.8 g and its initial temperature is -10.2 degrees C. The mass of the water is 251 g and its initial temperature is 19.7 degrees C. What is the final temperature (degrees C) of the water after all of the ice has melted? Neglect any flow of heat to or from the environment. Give the answer to 2 significant figures.

Repeat the previous problem using 90.0 g of ice. This time, not all of the ice will melt. (a) What is the final temperature (degrees C) of the water-ice mixture? (b) How much ice (g) is left?

Explanation / Answer

fusion latent head. 333kJ/kg. let the final temp be T. 45.8*2.1*10.2+333*45.8+45.8*4.2*T=251*4.2*(19.7-T). so1247*T=5178. so T=4.15(C) ---- -------------------------------- a) then T=0.(mixture of ice and water). b) we have. that 90*2.1*10.2+333*m=251*4.2*19.7 so m=56.6(g) m is the mass of the melted ice. so ice left. m=90-56.6=33.4(g)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote