The moment of inertia of the pulley system is I= 1.7kg m2. The pulley consists o
ID: 1703861 • Letter: T
Question
The moment of inertia of the pulley system is I= 1.7kg m2. The pulley consists of two cylindrical spools firmly attached to each other. Radii of two cylindrical spools are r1= 50cm and r2= 20cm, respectively. A mass m1= 2kg is attached by a light strong rope to the spool of radius r1 and mass m2= 1.8kg is attached by a light strong rope to the spool of radius r2. Determine the angular acceleration of the pulley (your answer should be a magnitude with proper units) and tension forces T1 and T2 in two strings that hold masses m1 and m2
The magnitude of angular acceleration is a= ______
The tension force in the rope attached to mass m1 is T1 =______
the tension force in the rope attached to mass m2 is T2=_______
Explanation / Answer
we have that.
(m1gr1-m2gr2)=w*I+m1*w*r1^2+m2*w*r2^2.
where w is the angular acceleration.
so that
w=2.76(rad/s2).
tension T1.
m1g-T1=m1*w*r1.
so T1=16.8(N).
T2-m2g=m2*w*r2
so T2=18.6(N).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.