A flatbed truck is carrying a heavy crate of mass 175 kg. The coefficient of sta
ID: 1702507 • Letter: A
Question
A flatbed truck is carrying a heavy crate of mass 175 kg. The coefficient of static friction between the crate and the bed of the truck is 0.75.a) What is the normal force acting on the crate?b) What is the maximum rate at which the driver can decelerate and still avoid having the crate
slide against the cab of the truck?
c) What is the maximum constant speed that the truck can have when going around a circular
horizontal curve that has a radius of 75 m and not have the crate slide on the truck?
Explanation / Answer
Mass, m = 175 kg
Coefficient of static friction, = 0.75
(a)
Normal force, N = m g
= 175 * 9.8
= 1715 N
(b)
maximum rate of acceleration, a = g
= 0.75 * 9.8
= 7.35 m/s^2
(c)
m v^2 / r = m a
v = sqrt ( a r )
= sqrt ( 7.35 * 75 )
= 23.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.