Speed amplifier. In Figure 9-71, block 1 of mass m1 slides along an x axis on a
ID: 1702227 • Letter: S
Question
Speed amplifier. In Figure 9-71, block 1 of mass m1 slides along an x axis on a frictionless floor with a speed of v1i = 3.60 m/s. Then it undergoes a one-dimensional elastic collision with stationary block 2 of mass m2 = 0.450m1. Next, block 2 undergoes a one-dimensional elastic collision with stationary block 3 of mass m3 = 0.450m2.(a) Express the speed of block 3 just after the collision in terms of the initial speed of block 1, v1i. Note whether it is greater than, less than, or equal to the initial speed of block 1.
Explanation / Answer
The mass of the block 1 is m1
The speed of the block 1 ia v1i = 3.6 m/s
The mass of the block 2 is m2 = 0.45 m1
As the two blocks undergo elastic collision along the X axis
Let v1f and v2i be the speeds of the blocks respectively after the collision,
Then
v1f = (m1-m2)v1i/(m1+m2)
v1f = (m1-0.45m1)v1i/(m1+0.45m1)
v1f = 0.379 v1i
and
v2i = 2m1v1i/(m1+m2)
v2i = 2m1v1i/(m1+0.45m1)
v2i = 1.379 v1i
With this speed along the X axis block 2 undergo elastic collision with block 3 with mass m2 = 0.45m2
As the two blocks undergo elastic collision along the X axis
Let v2f and v3f be the speeds of the blocks respectively after the collision,
Then
v2f = (m2-m3)v2i/(m2+m3)
v2f = (m2-0.45m2)1.379v1i/(m2+0.45m2)
v2f = 0.523 v1i
and
v3f = 2m2v2i/(m2+m3)
v3f = 2m2*1.379v1i/(m2+0.45m2)
v3f = 1.9 v1i
It is clear that the speed of the block 3 just after the collision will be greater(1.9 times) the velocity of the block 1.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.