A 4.5 kg ball is whirled it constant speed 2 3 m/s in a horizontal circle as sho
ID: 1701458 • Letter: A
Question
A 4.5 kg ball is whirled it constant speed 2 3 m/s in a horizontal circle as shown at right The speed is such that the ball maintains the same distance above the ground. On the ball shown below, draw the forces, including components where appropriate. Write a 2nd law equation for the x-direction. Write a 2nd law equation for the y-direction Compute the tension in the string. Compute the angle theta shown. The person lets go of the rope. Compute the horizontal distance traveled by the ball before it hits the ground.Explanation / Answer
The mass of the ball m = 4.5kg
the speed of the ball v = 2.3m/s
the radius of the circle r = 0.7m
(b) From Newton's laws
Tcos = mv^2/r
(c) along the y-axis
Tsin = mg
From above equations
tan = mg/mv^2/r
= gr/v^2
= (9.8)(0.7)/(2.3)^2
= 52.4 deg
(d) the tension in the string
T = mg/sin
= (4.5)(9.8) /sin52.4
= 55.66N
(e) The angle = 52.4 deg
(f) The time taken to reaah the ground from height h = 1.5m
t = 2h/g
= 2(1.5)/9.8
= 0.55sec
therefore the horizontal distance
x = (2.3)(0.55) = 1.265 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.