Two other elephants, of mass 150,000 kg and 160,000 kg respectively, stand 2.0 m
ID: 1701303 • Letter: T
Question
Two other elephants, of mass 150,000 kg and 160,000 kg respectively, stand 2.0 meters apart. What is their mutual gravitational force of attraction? Circular Motion und Gravitation ow all work: Include your equations, substitution and units chart below contains several constant and data which may be used in the following problems. A 0.70-kg mass swing in a horizontal circle of .60 meter radius, held in by the tension in the ring tied to it. If the maximum tension the string 52 kg astronaut orbits about the gravitational force of attraction is the to be 480 N. Calculate the gravitationExplanation / Answer
m = 150000 Kg
M = 160000 Kg
Seperation d = 2 m
Universal gravitational constant G = 6.67*10^-11 Nm^2/Kg^2
Gravitational attraction F = GmM/d^2
= (6.67*10^-11*150000*160000)/(2)^2
= 400.2*10^-3 N
= 0.4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.