A spherical asteroid with radius r = 123 meters and mass M = 2.00×1010 kg rotate
ID: 1698846 • Letter: A
Question
A spherical asteroid with radius r = 123 meters and mass M = 2.00×1010 kg rotates about an axis at four revolutions per day. A "tug" spaceship attaches itself to the asteroid's south pole (as defined by the axis of rotation) and fires its engine, applying a force F tangentially to the asteroid's surface as shown in the figure .If F = 265 N, how long will it take the tug to rotate the asteroid's axis of rotation through an angle of 13.0 degrees by this method?
What is delta t in hours?
Thank you!
Explanation / Answer
The mass of the asteriod M = 2.0*10^10 kg
the radius of the asteriod R = 123m
then the moment of inertia I = 2/5MR^2
= 2/5 (2*10^10)(123)^2
= 12103.2*10^10 kg.m^2
Now the torque = I
and FR = I
then theangular acceleration = FR/I = (265)(123)/12103.2*10^10
= 2.69*10^-10 rad/s^2
and the angle is = 13deg = 2/360 (13) = 0.2267 rad
From rotational kinematics
= 1/2t^2
therefore the time
t = 2/
= 2(0.2267) / 2.69*10^-10)
= 0.41*10^5 s or 4.1*10^4s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.