Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 9 m/s. She hits a 60 g

ID: 1698518 • Letter: A

Question

A tennis player swings her 1000 g racket with a speed of 9 m/s. She hits a 60 g tennis ball that was approaching her at a speed of 16 m/s. The ball rebounds at 39 m/s.

(a) How fast is her racket moving immediately after the impact? You can ignore the interaction of the racket with her hand for the brief duration of the collision.


(b) If the tennis ball and racket are in contact for 10 ms, what is the average force that the racket exerts on the ball?

(c) How does this compare to the gravitational force on the ball?
Favg / Wball = ?

Explanation / Answer

a)1000*12 - 60*24 = 1000v + 60*36
v = 8.4 m/s

b)
change in momentum of ball = 60x10^-3*(24+36) = 3.6
avg force = 3.6/10*10^-3 = 3.60*10^2 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote