A ball with mass m = 2.0 kg attached to the end of a thin rod with length L = 1.
ID: 1698301 • Letter: A
Question
A ball with mass m = 2.0 kg attached to the end of a thin rod with length L = 1.4 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. (a) What initial speed must be given the ball so that it reaches the vertically upward position with zero speed? What then is its speed at (b) the lowest point and (c) the point on the right at which the ball is level with the initial point? (d) If the ball's mass were doubled, what would the answer to (a) be?Explanation / Answer
a) mv^2/2=mg*L. so v=sqrt(2gL)=5.23(m/s) b)It is mv^2/2=2*mgL so v=sqrt(4gL)=7.4(m/s) c). it is 5.23(m/s) (same height as the initial point). d) yes, since mass has no relation to the equation of velocity
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.