A ball with a mass of 0.49 kg is dropped on a table. The initial height of the b
ID: 1312249 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 0.49 kg is dropped on a table.
The initial height of the ball is 0.61 meters.
After the ball hits the table it rebounds to a height of 0.43 meters.
The time that the ball is in contact with the table is 0.023 seconds.
Note that this is not a purely elastic or inelastic collision.
A/ Calculate the change in the momentum of the ball during its collision with the table.
B/ Calculate the average force acting on the ball during its collision with the table.
C/ Calculate the change in kinetic energy of the ball during its collision with the table.
Explanation / Answer
Part A)
For the initial velocity at the impact...
vf2 = vo2 + 2ad
vf2 = (0) + 2(9.8)(.61)
v = 3.46 m/s downward
Then for the rebound velocity...
vf2 = (0) + 2(9.8)(.43)
v = 2.90 upward
Change in momemtum = m(delta v)
p = .49(2.9 - (-3.46))
p = 3.12 kg m/s
Part B)
F(t) = p
F(.023) = 3.12
F = 135.5 N
Part C)
Change in KE = .5mv2 - .5mv2
KE = .5(.49)(3.462 - 2.92)
KE = .864 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.