A ball with a horizontal speed of 1.25 m/s rolls offa bench 1.00 m above the flo
ID: 1676487 • Letter: A
Question
A ball with a horizontal speed of 1.25 m/s rolls offa bench 1.00 m above the floor. a.How long will it take the ball to hit the floor? b.How far from a point on the floor directly below the edge ofthe bench will the ball land? 2.Let vector A = (3.0 m, 20 o south ofeast), vector B = (2.0 m, north), vector= (5.0 m,700 south of west). Use a coordinate system withthe x-axis to the east. a.Write the x- and y-components ofvector A. b.Write the x- and y-components ofvector B. c.Write the x- and y-components ofvector C. d.Find the magnitude of vector D=A+B+C e.Find the direction of D=A+B+C a.How long will it take the ball to hit the floor? b.How far from a point on the floor directly below the edge ofthe bench will the ball land? 2.Let vector A = (3.0 m, 20 o south ofeast), vector B = (2.0 m, north), vector= (5.0 m,700 south of west). Use a coordinate system withthe x-axis to the east. a.Write the x- and y-components ofvector A. b.Write the x- and y-components ofvector B. c.Write the x- and y-components ofvector C. d.Find the magnitude of vector D=A+B+C e.Find the direction of D=A+B+CExplanation / Answer
(a). height h = 1 m
Horizontal speed v = 1.25 m / s
(a). required time t = [ 2h / g ]
= 0.4517 s
(b). required distance S= vt
= 0.5646 m
(2). Vector A = 3 cos 20 i + 3 sin 20 ( -j)
= 2.819 i – 1.026 j
x-component of A = 2.819 m
y-component of A = -1.026 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.