A ball on the end of a string is moving in circular motion as a conical pendulum
ID: 2181668 • Letter: A
Question
A ball on the end of a string is moving in circular motion as a conical pendulum as in the figure. The length L of the string is 1.70 m, the angle ? is 37.0 degrees and the ball completes one revolution every 2.65 seconds.
(a) What is the speed (m/s) of the ball?
(b) What is the acceleration (m/s^2) of the ball?
A ball on the end of a string is moving in circular motion as a conical pendulum as in the figure. The length L of the string is 1.70 m, the angle ? is 37.0 degrees and the ball completes one revolution every 2.65 seconds. (a) What is the speed (m/s) of the ball? (b) What is the acceleration (m/s^2) of the ball?Explanation / Answer
a) sin37 = 3/5 = R/L =R/1.7
R=1.02 m
V=R =(1.02*2)/(2.65) =2.41843 m/s
b) acceleration =v^2.R = 5.73414 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.