A ball on the end of a string is revolved at a uniform rate in a vertical circle
ID: 1965794 • Letter: A
Question
A ball on the end of a string is revolved at a uniform rate in a vertical circle of radius 60.0 cm, as shown in Fig. 5-33. Its speed is 4.25 m/s and its mass is 0.300 kg.
(a) Calculate the tension in the string when the ball is at the top of its path. N (b) Calculate the tension in the string when the ball is at the bottom of its path. N A ball on the end of a string is revolved at a uniform rate in a vertical circle of radius 60.0 cm, as shown in Fig. 5 - 33. Its speed is 4.25 m/s and its mass is 0.300 kg.Explanation / Answer
a .
top :
-T - mg = -mv^2 /r ;
T = m ( v^2 / r - g )
T = 0.3 ( 4.25^2 / 0.6 - 9.8 )
T = 6.091 N <-----ans
b .
at botom :
T - mg = mv^2 / r ;
T = m ( g + v^2 / r )
T = 0.3 ( 9.8 + 4.25^2 / 0.6 )
T = 11.971 N <-----ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.