The problem looks like this but its not 2M. I have a cart of mass(M) = 536.5 gra
ID: 1695594 • Letter: T
Question
The problem looks like this but its not 2M.
I have a cart of mass(M) = 536.5 grams
On the cart track (frictionless) the spring is at rest or equilibrium at 159 cm.
The hanging mass (m (represented 2M in the picture) ) is 200 grams.
The hanging mass causes the spring to stretch to 161 cm on the track.
Thus the displacement is 2 cm.
I am supposed to find the spring constant (k), and I believe the formula is k = (2mgx)/Mg
where g is gravity (9.8 m/s) , x is displacement (.02 m), m is hanging mass (.2 kg), and M is the cart (.5365 kg).
Any help is appreciated, Thank You.
Explanation / Answer
g = 9.8 m/s, x = .02 m, m = .2 kg, M = .5365 kg find k if when x = 0.02 m, m is at rest with v = 0, a = 0, then kx = mg so k = mg/x = 98 N/m if when x = 0.02 m, m is only temporarily at rest with v = 0, a not = 0, then kx^2/2 = mgx so k = 2mg/x = 196 N/m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.