A charge of +4x10^-7 C is acted upon by a charge of +2.5x10^-7 C. d=.05m dielect
ID: 1694331 • Letter: A
Question
A charge of +4x10^-7 C is acted upon by a charge of +2.5x10^-7 C. d=.05m dielectric constant is 6.2 What is the magnitude of the force acting on the larger charge? Is it larger or smaller than that force if the area was a vacuum? I've tried everything and still keep coming out with the wrong answer. Thanks for your help!A charge of +4x10^-7 C is acted upon by a charge of +2.5x10^-7 C. d=.05m dielectric constant is 6.2 What is the magnitude of the force acting on the larger charge? Is it larger or smaller than that force if the area was a vacuum? I've tried everything and still keep coming out with the wrong answer. Thanks for your help!
Explanation / Answer
q1 = 4*10^-7 C q2 = 2.5*10^-7 C Seperation d = 0.05 m Dielectric constant k = 6.2 Electrostatic constant K = 9*10^9 Nm^2/C^2 In Dielectric medium : Force acting on q1, F = (1/k)[Kq1q2/d^2] = (1/6.2)[(9*10^9*4*10^-7*2.5*10^-7)/(0.05)^2] = 5806.45*10^-5 N In Vacuum : Force acting on q1, F' = kF = 36000*10^-5 N So we conclude it is smaller than that force if the region was a vacuum.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.