A charge Q = -100.0 nC is located 0.30 m from point A and 0.50 m from point B .
ID: 2288070 • Letter: A
Question
A charge Q = -100.0 nC is located 0.30 m from point A and 0.50 m from point B.
(a) What is the potential at A?
VA = V
(b) What is the potential at B?
VB = V
(c) If a point charge q is moved from A to B while Q is fixed in place, through what potential difference does it move?
?V = V
Does its potential increase or decrease?
---Select--- decrease increase
(d) If q = -19.5 nC, what is the change in electric potential energy as it moves from A to B?
?UE = J
Does the potential energy increase or decrease?
---Select--- decrease increase
(e) How much work is done by the electric field due to charge Q as q moves from A to B?
Wfield = J
Explanation / Answer
Q=-100*10^-9 C
k=9*10^9
v=k*Q/r
(a) What is the potential at A?
va=9*10^9*(-100*10^-9)/0.3 = -3000 V
(b) What is the potential at B?
vb=9*10^9*(-100*10^-9)/0.5 = -1800 V
c)
The potential difference of b with respect to a
vb-va=(-1800)-(-3000) = 1200 v
Since positive work must be done to move the +q test charge
from a to b: it's potential increases
d)
PE=(vb-va)*(-19.5*10^-9)
1200*(-19.5*10^-9) = -0.0000234 J
it's potential energy decreases
work done by the field
e)
Since q is positive, the field will not move q from A to B without
and external source of energy:
work = deltav*q=1200*q J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.