Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.5 m-long solenoid is 14.0 cm in diameter and consists of 2500 turns of wire.

ID: 1693731 • Letter: A

Question

A 2.5 m-long solenoid is 14.0 cm in diameter and consists of 2500 turns of wire. The current in the solenoid is increasing at the rate of 1.1 kA/s.

Find the current in a wire loop with diameter 7.00 cm and resistance 5.0 O, lying inside the solenoid in a plane perpendicular to the solenoid axis. Repeat for a similarly oriented loop with diameter 21.0 cm, lying entirely outside the solenoid. Find the current in a wire loop with diameter 7.00 cm and resistance 5.0 O, lying inside the solenoid in a plane perpendicular to the solenoid axis. Repeat for a similarly oriented loop with diameter 21.0 cm, lying entirely outside the solenoid.

Explanation / Answer

Given length of the solenoid   L = 2.5 m diameter    d = 14 cm,   ==> radius   r = 7 cm = 0.07 m   The current in the solenoid is increasing at the rate of 1.1 kA/s.
                                     dI / dt = 1.1 k A / s       magnetic field inside the solenoid   B = µ_o N I / L            induced emf in the wire                         e = d/dt ( B A )                           = ( pr_1 ^2 ) ( dB / dt )                          =   ( pr_1 ^2 ) ( d(µ_o N I / L) / dt )                          = (µ_o N / L) ( pr_1 ^2 ) ( dI /dt )                          = 4p *10^-7 ) ( 2500 )(3.14*0.035^2 ) ( 1.1*10 ^3 ) / 2.5                          = 5.3 mV           current in the wire loop                       I = e / R =   5.3mV / 5 = 1.06 mA    b)          e = d/dt ( B A )                           = ( pr_1 ^2 ) ( dB / dt )                          =   ( pr_1 ^2 ) ( d(µ_o N I / L) / dt )                          = (µ_o N / L) ( pr_1 ^2 ) ( dI /dt )                          = 4p *10^-7 ) ( 2500 )(3.14*0.105^2 ) ( 1.1*10 ^3 ) / 2.5                          = 0.0478mV           current in the wire loop                       I = e / R =   0.0478V/ 5 = 0.00956 A                           = ( pr_1 ^2 ) ( dB / dt )                          =   ( pr_1 ^2 ) ( d(µ_o N I / L) / dt )                          = (µ_o N / L) ( pr_1 ^2 ) ( dI /dt )                          = 4p *10^-7 ) ( 2500 )(3.14*0.105^2 ) ( 1.1*10 ^3 ) / 2.5                          = 0.0478mV           current in the wire loop                       I = e / R =   0.0478V/ 5 = 0.00956 A
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote