Having trouble with the last 3 parts on this one. I know someone out there can h
ID: 1691642 • Letter: H
Question
Having trouble with the last 3 parts on this one. I know someone out there can help.A lightweight electric car is powered by ten 12-V batteries. At a speed of 90 km/h, the average frictional force is 1350 N.
1. If each battery can deliver a total charge of 140 Ah before recharging, what is the total charge in coulombs that can be delivered by the ten batteries before recharging?
Answer: 5.04*10^6 C
2. What is the total electric energy delivered by the ten batteries before recharging?
3. How far can the car travel at 90 km/h before the batteries must be recharged?
4. What is the cost per kilometer if the cost of recharging the batteries is 9 cents per kilowatt-hour?
Thanks in advance.
Explanation / Answer
a ) Total charge of the each battery is q = 140 A - h q = 140 * 3600 s = 5.04 *10^6 C b ) Total electric energy P = V i E / t = V * i E = V * i t E = ( 12.0 V ) ( 5.04 * 10^6 C ) = 60.4 *10^6 J This is the energy delivered by each battery Energy delivered by two batteries is ( 10.0 V ) ( 12.0 V ) ( 5.04 *10^6 C ) E = 6.04 *10^8 J c ) distance travel d = v t = ( 90 km/ h ) ( 1 h ) = 90 km d ) Total energy = 10*12 * 5.04 *10^6 J / 3.6*10^6 kwh = (10*12 * 5.04 J / 3.6 kwh ) ( 9 cents / kwh ) = 15 centsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.