A mountain climber stands at the top of a 35.0 m cliff that overhangs a calm poo
ID: 1682332 • Letter: A
Question
A mountain climber stands at the top of a 35.0 m cliff that overhangs a calm pool of water.She throws two stones vertically downward 1.00 s apart and observesthat they cause a single splash. The first stone had an initialvelocity of -1.40 m/s. (a) How long after release of the first stonedid the two stones hit the water?1 s
(b) What initial velocity must the second stone have had, giventhat they hit the water simultaneously?
2 m/s
(c) What was the velocity of each stone at the instant it hit thewater? first stone m/s second stone m/s
(a) How long after release of the first stonedid the two stones hit the water?
1 s
(b) What initial velocity must the second stone have had, giventhat they hit the water simultaneously?
2 m/s
(c) What was the velocity of each stone at the instant it hit thewater? first stone m/s second stone m/s first stone m/s second stone m/s
Explanation / Answer
(a) How long after release of the first stone did the two stoneshit the water? v ' = - [vo2 + 2 a h] = - [-1.402 + 2 * 9.8 * 35 ] = -26.14 m/s Therefore t = v' - vo / a = - 26.14 +1.40 / -9.8 = 2.525 s (b) What initial velocity must the second stone have had, giventhat they hit the water simultaneously? vo' = h - 0.5 at'2 / t' = -35 +0.5 * 9.8 * 1.0 / 1.0 = -30.1 m/s (c) What was the velocity of each stone at the instant it hit thewater? final velocity of first stone v' = -26.14m/s for second stone v'' = vo ' + at' =-30.1 - 9.80 * 1 = -39.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.