A motorcyclist is making an electric vest that, when connected to the motorcycle
ID: 1582106 • Letter: A
Question
A motorcyclist is making an electric vest that, when connected to the motorcycle's 12 V battery, will warm her on cold rides. She is using 0.20-mm-diameter copper wire, and she wants a current of 3.9 A in the wire.
Part A
What length wire must she use?
A motorcyclist is making an electric vest that, when connected to the motorcycle's 12 V battery, will warm her on cold rides. She is using 0.20-mm-diameter copper wire, and she wants a current of 3.9 A in the wire.
Part A
What length wire must she use?
Explanation / Answer
from ohms law
v = iR
R = v/i = 12/3.9 = 3.08 ohm
from the relation R = rho*l/A
rho = resistivity of copper = 1.72*10^-8 ohm-m
A = 3.14*0.2^2*10^-6/4 = 3.14*10^-8 m^2
length (l) = 3.08*3.14*10^-8/1.72*10^-8 = 5.62 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.