The position of a SHO as a function of time is givenby x = 3.6 cos(5 t + / 6)whe
ID: 1681852 • Letter: T
Question
The position of a SHO as a function of time is givenby x = 3.6 cos(5 t + / 6)where t is in secondsand x in meters.(a) Find the period. ____ s Find the frequency. ____ Hz
(b) Find the position at t = 0. ____ m Find the velocity at t = 0. ____ m/s
(c) Find the velocityat t = 3 s. ____ m/s Find the accelerationat t = 3 s. ____ m/s^2
(a) Find the period. ____ s Find the frequency. ____ Hz
(b) Find the position at t = 0. ____ m Find the velocity at t = 0. ____ m/s
(c) Find the velocityat t = 3 s. ____ m/s Find the accelerationat t = 3 s. ____ m/s^2
Explanation / Answer
Given that x = 3.6 cos(5 t + / 6) Velocity v = dx / dt = - 3.6 * sin(5t + /6 ) * 5 = - 56.52 sin(5t +/6) Acceleration a = dv / dt = - 887.36 cos (5t +/6) a) T = 2 / = 2 / 5 = 0.4 s f = 1 / T = 2.5 Hz b) at t = 0 s x = 3.117 m v = - 28.26 m/s c) at t = 3 s v = 28.26 m/s a = 768.47 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.