A ball flies off the edge of a .68 m hightable. The ball hits the floor with a s
ID: 1681578 • Letter: A
Question
A ball flies off the edge of a .68 m hightable. The ball hits the floor with a speed of 6 m/s. How fast was the ball moving when it left the table? dy = v0 t + .5 (-9.8) (t)^2 to get t = .37s but I don't know how to get v0 with respect to x? Anyhelp is greatly appreciated. A ball flies off the edge of a .68 m hightable. The ball hits the floor with a speed of 6 m/s. How fast was the ball moving when it left the table? dy = v0 t + .5 (-9.8) (t)^2 to get t = .37s but I don't know how to get v0 with respect to x? Anyhelp is greatly appreciated.Explanation / Answer
We know from the relation v2 - u2 = 2gS where v and u are the initial and final velocities,g is theacceleration due to gravity and S is the height of the table. or u = (v2 - 2gS)1/2 where v = 6 m/s,g = 9.8 m/s2 and S = .68 m where v = 6 m/s,g = 9.8 m/s2 and S = .68 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.