A balanced three-phase load requires 480 kW at a leading power factor of (0.8).
ID: 2313148 • Letter: A
Question
A balanced three-phase load requires 480 kW at a leading power factor of (0.8). The load is fed from a line having an impedance
of 0.005 + j0.025 /. The line voltage at the terminals of the load is 600 * (3)^0.5 V.
a)Calculate the total complex power of the loads.b)Calculate the complex power of the three-phase system.c)Calculate the power factor of the transmission line.d)Calculate the power factor at the generator.e)What is the value of the load should we should add it in parallel in order to have a unity power factor at the generator. Assume line impedance is only 0.005 .(I need clear explanation of part e)
Explanation / Answer
FROM THE GIVEN DATA
ACTIVE POWER OF THE LOAD=480KW
POWER FACTOR COSq=0.8
LINE VOLTAGE VL=600*3^0.5=1039.23 VOLTS
ACTIVE POWER P=1.73*VL*IL*COSq=480*10^3
1.73*1039.23*0.8*IL=480*10^3
IL=333.33 AMPS
IMPEDANCE PER PHASE=(0.005+j0.025) ohms/phase
a) TOTAL COMPLEX POWER OF THE LOAD=1.73*VL*IL=1.73*1039.23*333.33=599.993 KVA
b) COMPLEX POWER OF THE THREE PHASE SYTEM=599.993*10^3+3(0.005+j0.025)*333.33^2=608.491 kva
c) power factor of the transmission line= R/Z=0.005/(0.005+j0.025)=0.005/0.025495=0.193
d) IL=333.33<0 AMPS
SOURCE VOLTAGE=LOAD VOLTAGE+VOLTAGE DROP ACROSS TRANSMISSION LINE
SOUCE VOLTAGE=1039.23+333.33*3*(0.005+j0.025)
source voltage=1044.52<1.37
power factor= cosine of angle between voltage and current
power factor of the generator= cos(1.37)=0.999
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.