A 15.5 kg mass vibrates in simple harmonic motion with afrequency of 7.9 Hz. It
ID: 1681569 • Letter: A
Question
A 15.5 kg mass vibrates in simple harmonic motion with afrequency of 7.9 Hz. It has a maximum displacement from equilibriumof +14 cm at time, t = 0.00 s. What is the position of the mass attime, t = 0.35 s? And when an object vibrates in simple harmonic motion in thevertical direction, where does its minimum speed occur? (atthe highest endpoint, lowest endpoint, at both endpointsor at the equilibrium endpoint?) A 15.5 kg mass vibrates in simple harmonic motion with afrequency of 7.9 Hz. It has a maximum displacement from equilibriumof +14 cm at time, t = 0.00 s. What is the position of the mass attime, t = 0.35 s? And when an object vibrates in simple harmonic motion in thevertical direction, where does its minimum speed occur? (atthe highest endpoint, lowest endpoint, at both endpointsor at the equilibrium endpoint?)Explanation / Answer
f = 7.9 Hz, x(t) = 14 cos(2f*t) cm = 14cos(2*7.9*t) x(0.35) = 14 cos(2*7.9*0.35) cm = 1.32 cm v(t) = dx/dt = -14*2*7.9 sin(2*7.9*t) vmin = 0, 2*7.9*t = k (k = 0, 1, 2, ...) t = k*(0.0633) s or t = 0.0633 s, 0.127 s, ...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.