A 15.0 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a 95.0 N force ac
ID: 2019570 • Letter: A
Question
A 15.0 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by a 95.0 N force acting at 20.0° above the horizontal. The block is displaced 3.50 m, and the coefficient of kinetic friction is 0.300.I need help with d. Once I have d, I can figure out e. a, b and c have been answered.
(a) Find the work done on the block by the 95.0 N force.
312 J
(b) Find the work done on the block by the normal force.
0 J
(c) Find the work done on the block by the gravitational force.
0 J
(d) What is increase in internal energy of the block-surface system due to friction?
answer in Joules
(e) Find the total change in the block's kinetic energy.
answer in Joules
Explanation / Answer
mass of the block m = 15 kg Applied force F = 95 N angle = 20 degrees displacment S = 3.5 m the coefficient of kinetic friction is = 0.300(a) Find the work done on the block by the 95.0 N force.
312 J
(b) Find the work done on the block by the normal force.
0 J
(c) Find the work done on the block by the gravitational force 0 J (d). increase in internal energy of the block-surface system due to friction = work done by frictional force = [ frictional force * displacment ] = [ mg - F sin ] * S = 0.3 [ 147-32.49 ]*3.5 = 120.23 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.