A 15.0 kg child is riding a playground merry-go-round that is rotating at 35.0 r
ID: 2268910 • Letter: A
Question
A 15.0 kg child is riding a playground merry-go-round that is rotating at 35.0 rev/min. What centripetal force (in N) must she exert to stay on if she is 2.00 m from its center? A 15.0 kg child is riding a playground merry-go-round that is rotating at 35.0 rev/min. What centripetal force (in N) must she exert to stay on if she is 2.00 m from its center? A 15.0 kg child is riding a playground merry-go-round that is rotating at 35.0 rev/min. What centripetal force (in N) must she exert to stay on if she is 2.00 m from its center?Explanation / Answer
w = 35.0 rev/min = 35 * [ 2 pi / 60 ] = 3.665 rad/s
centripetal force Fc = m r w2
F = 15 * 2.00 * 3.6652
centripetal force = 403 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.