2)An eagle (m1 = 3.3 kg ) moving with speed v1 = 7.8 m/s is on acollision course
ID: 1680439 • Letter: 2
Question
2)An eagle (m1 = 3.3 kg ) moving with speed v1 = 7.8 m/s is on acollision course with a second eagle (m2 = 4.6 kg) moving at aspeed v2 = 10.2 m/s in a direction perpendicular to thefirst. After they collide, they hold on to one another. Inwhat direction, and with
what speed are they moving after the collision. (Forsimplicity’s sake, choose the initial
direction of motion for the first eagle to be along the positivex-axis and give the
direction as an angle between the final velocity and the positivex-axis).
Explanation / Answer
calculate the x and y (perpendicular) components of momentum if xis going in the x direction (since you want the angle relative toeagle a) and b in going in the y: px = 3.3 kg * 7.8 m/s = 25.74 py = 4.6 kg * 10.2 m/s = 46.92 The angle of the momentum (and velocity) is just = arctan(py/px) (or arctan(vy/vx)) =61.25° To get magnitude, use pathag thm: (25.74^2 + 46.92^2) = 53.52 = total momentum v = momentum/total mass = 53.52/(3.3 + 4.6) = 6.774m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.