Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2)A single slit diffraction pattern is observed on a screen. The distance from t

ID: 1450692 • Letter: 2

Question

2)A single slit diffraction pattern is observed on a screen. The distance from the slit to the screen is 0.8m. The distance from the central maximum to the first minimum is 0.9 cm. We know the wavelength of the laser light is 632nm. What is the width of the slit in mm?

3)A single slit diffraction pattern is observed on a screen. The width of the slit is 0.02 mm. The distance from the slit to the screen is 1 m. If the wavelength of the laser light is 632.8 nm. How far is the third minimum from the central maximum in cm?

4)A single slit diffraction pattern is observed on a screen. The width of the slit is 0.02 mm. The distance from the slit to the screen is 1 m. If the wavelength of the laser light is 532 nm. How far is the second minimum to the first minimum in cm?

Explanation / Answer

part 2 )

d*y/D = m*lambda

d = lambda * D/y

d = 632 x 10^-9 * 0.8 / 0.9 x 10^-2

d = 5.62 x 10^-5 m

d = 0.0562 x 10^-3 m = 0.0562 mm

part 2 )

y = m*lambda * D/d

y = *3*632.8 x 10^-9 x 1 / 0.02 x 10^-3

y = 9.492 cm

part 3 )

m = 1

y = lambda*D/d

y = 2.66 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote