A 19.1 kg box initially at rest is pushed7.26 m along a rough, horizontal floor
ID: 1680231 • Letter: A
Question
A 19.1 kg box initially at rest is pushed7.26 m along a rough, horizontal floor with a constant appliedhorizontal force of 64.6745 N. If the coefficient of frictionbetween box and floor is 0.275, find the work done by the appliedforce. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. A 19.1 kg box initially at rest is pushed7.26 m along a rough, horizontal floor with a constant appliedhorizontal force of 64.6745 N. If the coefficient of frictionbetween box and floor is 0.275, find the work done by the appliedforce. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2.Explanation / Answer
The net force acting on the box F = Fh - f = Fh - mg = 64.6745 - 0.275 * 19.1 * 9.8 = 13.2 N Workdone by the applied force W = F.s = 13.2 * 7.26 = 95.832 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.