A 19.0N bucket is to be raised at a constant speed of 50 cm/s by a rope. Accordi
ID: 1310968 • Letter: A
Question
A 19.0N bucket is to be raised at a constant speed of 50 cm/s by a rope. According to the information in the table (approximate breaking strengths), how many kilograms of cement can be put into this bucket without breaking the rope if it is made of:
Thin white string = 50N
1'/4 nylon clothesline rope = 4000 N
11mm perlon mountaineering rope = 3 x 10^4 N
1 1'/4 manila climbing rope = 6 x 10^4 N
1'/4 steel cable = 3 x 10^4 N
a) thin white string, m=?
b) 1/4 in. nylon clothesline, m=
c) manila climbing rope, m=
Explanation / Answer
The speed makes no difference. If acceleration is zero, the resultant force = 0, so
Upwards force = downwards force
Tension = (weight of bucket) + (weight of cement)
T = 24.0 + W
If the max value of T = 50N (thin white string):
50 = 24.0 + W
W = 26N
Since W = mg, m = W/g = 26/9.8 = 2.7kg
The max.load for the nylon clothesline is calculated the same way.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.