A car traveling east at 45.5 m/spasses a trooper hiding at the roadside. The dri
ID: 1680221 • Letter: A
Question
A car traveling east at 45.5 m/spasses a trooper hiding at the roadside. The driver uniformlyreduces his speed to 25.0 m/s in 3.80s. (a) What is the magnitude and direction of thecar's acceleration as it slows down?magnitude 1 m/s2 direction 2---Select---eastwestsouthnorth (b) How far does the car travel in the 3.80-s time period?
3 m (a) What is the magnitude and direction of thecar's acceleration as it slows down?
magnitude 1 m/s2 direction 2---Select---eastwestsouthnorth (b) How far does the car travel in the 3.80-s time period?
3 m magnitude 1 m/s2 direction 2---Select---eastwestsouthnorth
Explanation / Answer
Initial speed u = 38.5 m / s speed after 3.8 s is v = 25 m / s time t= 3.8 s (a). Magnitude of car's accleration a = ( v - u ) /t = -3.552 m / s^ 2 direction of accleration is opposite to the direction of carSo, direction of accleration is west (b). distance travelled in this time is S = ut + (1/ 2) at^ 2 = 146.3 -25.65 = 120.65 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.