Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A car that weighs 1.0 × 10^4 N is initially moving at a speed of 37 km/h when th

ID: 1964119 • Letter: A

Question

A car that weighs 1.0 × 10^4 N is initially moving at a speed of 37 km/h when the brakes are applied and the car is brought to a stop in 17 m. Assuming that the force that stops the car is constant, find (a) the magnitude of that force and (b) the time required for the change in speed. If the initial speed is doubled, and the car experiences the same force during the braking, by what factors are (c) the stopping distance and (d) the stopping time multiplied? (There could be a lesson here about the danger of driving at high speeds.)
THANK YOU.
Last time two guys answered but they were incorrect on both C and D.

Explanation / Answer

a)a=-u^2/(2s)=37^2/(2*17)=40.26 m/s^2 b)t=v-u/a=(0-74)/-40.26=1.838 sec c)s=-u^2/(2a) s2/s1=u2^2/u1^2=4 d)t=-u/a t2/t1=u2/u1=2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote