Workers have loaded a delivery truck in such a way that its center of gravity is
ID: 1680147 • Letter: W
Question
Workers have loaded a delivery truck in such a way that its center of gravity is only slightly forward of the rear axle. The mass of the truck and its contents is 6860 kg. Find the magnitudes of the forces excerted by the ground on the front wheels and rear wheels of the truck. The center of mass is .63m from the back tire, and 2.3m from the front tire.Explanation / Answer
According to torque balancing equation we have = 0 x * 9.8 * 0.63 = (6860 - x) * 9.8 * 2.3 ==> x = 5385 kg So that the force exerted by the ground on the front wheels= (6860-5385)*9.8 =14455.16 N The force exerted by the ground on the rear wheels = 5385 *9.8 = 52773 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.