A force of 13.5 N pulls horizontally on a1.3 kg block that slides on a rough,hor
ID: 1679707 • Letter: A
Question
A force of 13.5 N pulls horizontally on a1.3 kg block that slides on a rough,horizontal surface. This block is connected by a horizontal stringto a second block of mass m2 = 2.22 kg on the same surface. The coefficient ofkinetic friction is µk = 0.19 for both blocks.(a) What is the acceleration of the blocks?
1
(b) What is the tension in the string?
I tried to solve the for horizontal forces of both boxes and gotthe sum F-2F(friction). Solved for aceleration
Solving i get 3.724 for acceleration and 6.946 for Tension but bothare wrong. Please help.Thank you!
Explanation / Answer
Data F = 13.5 N For first block N1 = m1 g = 1.3 * 9.8 = 12.74 N For second block N2 = m2 g = 2.22 * 9.8 = 21.756 N k = 0.19 The net force acting on the system is F' = F - f1 - f2 = F- k (N1+ N2) = 13.5 - 0.19 * ( 12.74 + 21.756) = 6.94576 N So that acceleration a = F' / (m1 + m2) = 6.94576 /3.52 = 1.973 m/s2 b) For second block we can write T - f2 = m2a ==>T = m2a + f2 = 2.22 * 1.973 + 0.19 * 21.756 = 8.5137 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.