A force P of magnitude 80 N is used to push a 5.0 kg block across the ceiling of
ID: 1409367 • Letter: A
Question
A force P of magnitude 80 N is used to push a 5.0 kg block across the ceiling of a room as shown below. If the coefficient of friction between the block and surface is 0.40, what is the acceleration of the block? a. Include a force diagram of the forces acting on the block. Include the correct symbols for the type of force and subscripts for the object the force is on and where the force is from. b. Write out the equations for Newton's 2^nd Law that are pertinent to the problem: sigmaF_x = max_x epsilon/or sigmaF_y = ma_y.Explanation / Answer
Fy = 0
P sin 70° - N - m g = 0
N = P sin 70° - m g
Fx = m a
P cos 70° - N = m a
P cos 70° - ( P sin 70° - m g) = m a
80 cos 70° - 0.4 ( 80 sin 70° - 5*9.8) = 5*a
a = 3.37 m/s²
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.