Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Power Center with a power plant of its own supplies a housesome distance away

ID: 1678908 • Letter: A

Question

A Power Center with a power plant of its own supplies a housesome distance away with electric power. The house draws 5.0 A ofcurrent. This current runs from the power plant along a buriedcopper wire, through radios in the house, and back to the plantalong an equal copper wire. A voltmeter connected across the linesat the plant reads 140 volts. It is then connected across the linesat the house and reads 100 volts. The resistivity of copperis 1.7 x 10-8 *m, and the cross-sectional area ofthe copper wire is 2.1 x 10-6 m2. Calculatethe total length of the wire. Answer: 990m A Power Center with a power plant of its own supplies a housesome distance away with electric power. The house draws 5.0 A ofcurrent. This current runs from the power plant along a buriedcopper wire, through radios in the house, and back to the plantalong an equal copper wire. A voltmeter connected across the linesat the plant reads 140 volts. It is then connected across the linesat the house and reads 100 volts. The resistivity of copperis 1.7 x 10-8 *m, and the cross-sectional area ofthe copper wire is 2.1 x 10-6 m2. Calculatethe total length of the wire. Answer: 990m

Explanation / Answer

voltage drop on the wire = 140 - 100 = 40 V resistance of the wire R = 40 V/5.0 A = 8.0 R = L/A L = R*A/ = 8.0*2.1*10-6/1.7*10-8m = 988 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote