1. a 2.0cm length of wire centered on the origin carries a 20Acurrent directed i
ID: 1678118 • Letter: 1
Question
1. a 2.0cm length of wire centered on the origin carries a 20Acurrent directed in the positive y direction. Determine themagnitude field at the point x=5.0m on the x-axis. 2. If Q = 30C, q = 5.0C, d = 30 cm, what themagnitude of the electron force on q? 1. a 2.0cm length of wire centered on the origin carries a 20Acurrent directed in the positive y direction. Determine themagnitude field at the point x=5.0m on the x-axis. 2. If Q = 30C, q = 5.0C, d = 30 cm, what themagnitude of the electron force on q?Explanation / Answer
Length L = 2 cm
Current I = 20 A
Distance r= 5 m
Magnetic field B= I / [ 2(pi) r ]
Where = 4(pi) * 10 ^ -7 H / m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.