A model airplane with a mass of 0.751kg is tethered by a wire so that it flies i
ID: 1674711 • Letter: A
Question
A model airplane with a mass of 0.751kg is tethered by a wire so that it flies in a circle 30.5 m in radius. The airplane engine provides anet thrust of 0.793 N perpendicular tothe tethering wire. (a) Find the torque the net thrust producesabout the center of the circle.1 N·m
(b) Find the angular acceleration of the airplane when it is inlevel flight.
2 rad/s2
(c) Find the linear acceleration of the airplane tangent to itsflight path.
3 m/s2 (a) Find the torque the net thrust producesabout the center of the circle.
1 N·m
(b) Find the angular acceleration of the airplane when it is inlevel flight.
2 rad/s2
(c) Find the linear acceleration of the airplane tangent to itsflight path.
3 m/s2
Explanation / Answer
Given radiusofpath r = 30.5 m thrust ofplane F = 0.793 N mass of theplane m = 0.751 kg a. Torque = r* F = 30.5 *0.793 = 24.2 N-m b. Moment of inertia aboutaxis I = m* r2 = 0.751* 30.52 = 698.62 kg-m2 Amgularacceleration = / I = 24.2/ 698.62 = 0.0346 rad/s2 Amgularacceleration = / I = 24.2/ 698.62 = 0.0346 rad/s2 c. Linearacceleration a = r* = 30.5* 0.0346 = 1.056 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.