A technician wraps wire around a tube of length 38 cm having a diameter of 8.1 c
ID: 1674080 • Letter: A
Question
A technician wraps wire around a tube of length 38 cm having a diameter of 8.1 cm. When the windings are evenly spread over thefull length of the tube, the result is a solenoid containing585 turns of wire. (a) Find the self-inductance of thissolenoid.1 mH
(b) If the current in this solenoid increases at the rate of2 A/s, what is the self-induced emf in thesolenoid?
2 mV (a) Find the self-inductance of thissolenoid.
1 mH
(b) If the current in this solenoid increases at the rate of2 A/s, what is the self-induced emf in thesolenoid?
2 mV
Explanation / Answer
length of the loop is l = 0.38m diameter of the tube is D = 8.1cm so the radius of the tube is r = D/2 = 4.05 x10-2m cross sectional area of the tube is A = r2 calculate for A calculate for A number of turns N = 5850 = 4 x10-7 Tm/A
(a) The self -inductance of the loop is L = (0N2A/l) = 4 x 10-7 * 585 * 585 * 3.14 * 4.05*4.05 x10-4 / 0.38
= 5.825 mH
(b) current in the solenoid increases at the ratedi/dt = 2 A/s The magnitude ofself-induced emf in the solenoid is = L*di/dt
= 5.825 mH * 2A/s
= 11.65 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.