A technician wraps wire around a tube oflength 37 cm having a diameter of 8.3 cm
ID: 1758912 • Letter: A
Question
A technician wraps wire around a tube oflength 37 cm having a diameter of 8.3 cm. When the windings areevenly spread over the full length of the tube, the result is asolenoid containing 590 turns of wire. a) Find theself-inductance of this solenoid.b) If the current in this solenoid increases at the rate of 5 A/s,what is the self-induced emf in the solenoid?
a) Find theself-inductance of this solenoid.
b) If the current in this solenoid increases at the rate of 5 A/s,what is the self-induced emf in the solenoid?
Explanation / Answer
We have:L = oN 2 A / l
with o = permeability of free space = 4 * 10-7 H / m N = No.of truns =590 A = area = R 2 R = 4.15 cm = 0.0415m l = length = 37 cm = 0.37 m => L = 6.39 * 10 -3 H = 6.39mH b)energy stored in it when the current in its windings is 5 A is: E = ( 1/ 2) L i2 = 79.875 mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.