An airplane with a speed of 76 m/s is climbing upward at an angleof 44° with res
ID: 1673890 • Letter: A
Question
An airplane with a speed of 76 m/s is climbing upward at an angleof 44° with respect tothe horizontal. When the plane's altitude is 500 m, the pilot releases apackage.(a) Calculate the distance along the ground, measured from a pointdirectly beneath the point of release, to where the package hitsthe earth.
m
(b) Relative to the ground determine the angle of the velocityvector of the package just before impact.
°clockwise from the positive x axis (a) Calculate the distance along the ground, measured from a pointdirectly beneath the point of release, to where the package hitsthe earth.
m
(b) Relative to the ground determine the angle of the velocityvector of the package just before impact.
°clockwise from the positive x axis
Explanation / Answer
Speed of airplane v = 76 m/s Angle = 44 o Altitude of plane H = 500 m Horizontal velocity of the plane u = v cos = 54.669 m/s (a). Required distance = u [2H/g] = 552.24 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.