An airplane with a speed of 84.6 m/s is climbing upward at an angleof 70.2 ° wit
ID: 1666122 • Letter: A
Question
An airplane with a speed of 84.6 m/s is climbing upward at an angleof 70.2 ° with respect to the horizontal. When the plane'saltitude is 920 m, the pilot releases a package.(a) Calculate the distance along the ground,measured from a point directly beneath the point of release, towhere the package hits the earth. (b) Relative tothe ground, determine the angle of the velocity vector of thepackage just before impact.(a) Number Units No units°smm/sm/s^2 (b) Number (a) Number Units No units°smm/sm/s^2
Explanation / Answer
v = 84.6 m/s, = 70.2o, h = 920 m, find x and vertical displacement = -h = vsin t - gt2/2 gt2/2 - vsint - h = 0 4.9 t2 - 84.6sin(70.2) t - 920 = 0 solve and get t = 24.05 s x = vcos t = 689 m impact velocity = v' vy' = vsin - gt vx' = vcos = tan-1(vy'/vx') =-79.6o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.