A 150-turn circular coil of wire has a radius of 10.0 cm and atotal resistance o
ID: 1673549 • Letter: A
Question
A 150-turn circular coil of wire has a radius of 10.0 cm and atotal resistance of 0.120 . At its center the magneticfield strength is 7.30 mT. A.Determine the voltage of the power supply creating thecurrent in the coil. B.What would be the field strength at a point 4.2 cmdirectly above or below the center of the coil? A 150-turn circular coil of wire has a radius of 10.0 cm and atotal resistance of 0.120 . At its center the magneticfield strength is 7.30 mT. A.Determine the voltage of the power supply creating thecurrent in the coil. B.What would be the field strength at a point 4.2 cmdirectly above or below the center of the coil?Explanation / Answer
Given number of turns in the coil N = 150turns radius of the coil r = 10 cm resistance R = 0.120 magnetic field strength B = 7.3 m T = 7.3*10-3 T Magnetic field at the center of the circular coil B = o N I / 2r Current through thecoil I = B ( 2r) / o N = ( 7.3*10-3 T )(2*0.1 m ) /4*3.14*10-7 * 150 = 7.74 A voltage of the power supply V = IR = 7.74 * 0.12 = 0.9288 V magneticfield on central axis of circular coil of N loops B = o N I r2 /2(r2 + x2 ) 3/2 = (4*3.14*10-7)( 150 )(7.74)(0.01) / 2 ( 0.01 +0.001764 ) 3/2 = 5.7 mT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.