How much heat in joules is needed to raise the temperature of8.5 L of water from
ID: 1672977 • Letter: H
Question
How much heat in joules is needed to raise the temperature of8.5 L of water from 0C to 74.0 C( hint recall the originaldefinition of the liter) _____J Equal amounts of heat are added to equal masses of iron andsilver at the same initial temperature. Which metal will have the higher finaltemperature?______ How many times greater will that temperature chang be than thetemperature change of the other metal? ____times greater How much heat in joules is needed to raise the temperature of8.5 L of water from 0C to 74.0 C( hint recall the originaldefinition of the liter) _____J Equal amounts of heat are added to equal masses of iron andsilver at the same initial temperature. Which metal will have the higher finaltemperature?______ How many times greater will that temperature chang be than thetemperature change of the other metal? ____times greaterExplanation / Answer
Initial temp t= 0oC
Final temp t ‘ = 74 oC
Volume of water V = 8.5 L
= 8.5 * 10 ^ -3 m^ 3
Mass of water M = V * 1000 kg / m^ 3
= 8.5 kg
Heat needed Q = MC ( t’ –t )
Where C = specific heat of water = 4186 J / kg oC
Plug thevalues weget Q = 2.632 * 10 ^ 6 J
(b).specifc heat of iron C ‘ =0.46 kJ / kgoC
Specific heat of silver C “ = 0.23 kJ / kgoC
C ‘ > C “
Therefore silverhave higher final temperature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.